XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego na antenie Dwójki

  • Kultura
  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: redakcja

We wtorek 30 stycznia rozpoczyna się w Warszawie XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Radiowa Dwójka, partner medialny wydarzenia, będzie obszernie relacjonować i komentować przesłuchania uczestników konkursu. Nie zabraknie również transmisji uroczystego koncertu inauguracyjnego, który odbędzie się w poniedziałek 29 stycznia w Filharmonii Narodowej. Początek o godz. 19.00.

Na antenie Programu 2 Polskiego Radia szeroko zaprezentowane zostaną przesłuchania trzeciego, ostatniego etapu konkursu (8-9 lutego, od godz. 18.00) oraz finałowy koncert laureatów z Filharmonii Narodowej w Warszawie (10 lutego, od godz. 18.00). Ponadto relacje z wybranych przesłuchań w trakcie I oraz II etapu – będą prezentowane w pasmach: porannym, popołudniowym i wieczornym. Dzięki temu miłośnicy twórczości Lutosławskiego (ale nie tylko – w programie znalazły się kompozycje m.in.: Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Szalonka, Jerzego Bauera, Marty Ptaszyńskiej czy Pawła Szymańskiego oraz Jana Sebastiana Bacha, Józefa Haydna, Luigiego Bocherriniego, Ludwiga van Beethovena i Fryderyka Chopina), będą mogli posłuchać występów uczestników w takich audycjach, jak: „Poranek Dwójki”, „Filharmonia Dwójki” czy  „Wybieram Dwójkę”.

Podsumowania kolejnych etapów znajdą się w specjalnych relacjach: 4 i 6 lutego  w godz. 21.00-22.00, a omówienie finałów i wyniki konkursu – 10 lutego w „Poranku Dwójki”(godz. 7.00). Nie zabraknie również rozmów z laureatami, jurorami oraz obserwatorami festiwalu.

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie to pierwszy i jak dotąd jedyny konkurs w Polsce, w którego programie znajdują się wszystkie wiolonczelowe  kompozycje  Witolda  Lutosławskiego. Historia  Konkursu  sięga  1997  roku,  jego celem jest możliwość  młodym  artystom (kiedyś do 24, a od tej edycji do 28 roku życia) zaprezentowania  się  przed  wybitnymi,  polskimi  i  zagranicznymi wiolonczelistami  i  pedagogami,  a także przygotowanie uczestników do udziału w największych światowych konkursach wiolonczelowych oraz promocja muzyki polskiej, a w szczególności twórczości Lutosławskiego. W tym roku do Konkursu zgłosiło się w sumie 67 muzyków z 23 krajów, w tym 17 Polaków. Zakwalifikowanych przez jury do konkursowych przesłuchań zostało 47 uczestników.

Program 2 Polskiego Radia jest wieloletnim Partnerem wydarzenia.

Więcej: www.lutoslawski-cello.art.pl