„Zenek” ze Srebrnym biletem za wynik frekwencyjny w kinach w 2020 r.

rafs

Telewizja Polska znalazła się w gronie Producentów i Dystrybutorów filmów polskich o najwyższej frekwencji w kinach w 2020 roku. Srebrny Bilet – nagrodę Stowarzyszenia „Kina polskie” – za ponad pół miliona widzów w kinie przyznano filmowi „Zenek”.

Wyróżnienie odebrała Monika Karasek, dyrektor Biura Sprzedaży i Współpracy w trakcie 49. Forum Wokół Kina, które odbyło się 16 grudnia w Gdyni.

Biografia Zenka Martyniuka

Fabuła „Zenka” oparta jest na historii młodego, zdolnego chłopaka z podlaskiej wsi, który mimo różnych przeciwności realizuje swoje wielkie marzenie, by śpiewać i bawić tłumy. Dzięki uporowi, ciężkiej pracy i wyrzeczeniom osiąga sukces, a jego utwory grane są w całej Polsce.

Reżyserem filmu jest Jan Hryniak. W rolach Zenka Martyniuka wystąpili Krzysztof Czeczot i Jakub Zając. W pozostałych rolach m.in. Klara Bielawka, Karol Dziuba, Magdalena Berus, Jan Frycz. W niektórych fragmentach filmu widzowie mogli zobaczyć samego Zenka Martyniuka, Limahla i zespół Bad Boys Blue. Koproducentem i dystrybutorem filmu jest Telewizja Polska.

Pół miliona widzów w kinach

Film „Zenek” obejrzało na 340 ekranach 507 719 widzów lokując go na 8. miejscu wszystkich pozycji Box-office za 2020 rok. Film można było również obejrzeć w TVP1. W Nowy Rok 2021 przed telewizorami zasiadło około 2,8 miliona osób (dane Nielsen Audience Measurments za TVP).

Forum Wokół Kina to wydarzenie organizowane przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni i Gdyńskie Centrum Filmowe, we współpracy ze Stowarzyszeniem „Kina Polskie”. Forum skupia środowisko związane z dystrybucją i rozpowszechnianiem filmów – producentów, właścicieli i operatorów kin, producentów sprzętów filmowego i usługodawców związanych z branżą kinową i dystrybutorów.