Znamy regulamin Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2023. TVP zorganizuje koncert finałowy

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

Ruszyły Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2023. Koncert finałowy, podczas którego zostanie wybrany reprezentant Polski, odbędzie się w lutym.

Zgodnie z treścią regulaminu, zgłoszenia można wysyłać do 15 stycznia 2023 roku do godziny 22:00 na adres e-mail eurowizja@tvp.pl. TVP ma powołać komisję konkursową, która ma wybrać maksymalnie 10 uczestników koncertu finałowego. Nadawca zastrzegł sobie prawo do przyznania „dzikiej karty” zespołowi lub wykonawcy, który nie wziął udziału w pierwszym etapie selekcji. Lista finalistów ma zostać ogłoszona do 25 stycznia 2023 roku.

Jak ma wyglądać finał Krajowych Eliminacji?

Finał eliminacji ma odbyć się 26 lutego 2023 roku. Warunkiem udziału w Koncercie Finałowym jest zawarcie z TVP umowy przenoszącej prawa do artystycznego wykonania utworu w ramach Koncertu. Podczas finału uczestnicy mają zaprezentować utwory z podkładu muzycznego z tzw. półplaybackiem.  Każdy juror będzie oceniał występy w skali 1-10. Zsumowane punkty zostaną zamienione na wynik procentowy. Po zakończeniu ostatniego występu zostaną uruchomione linie SMS. Wyniki widzów będą przeliczone podobnie jak wyniki jurorów. Prowadzący koncert ogłoszą miejsca 10-4, a czołowa trójka awansuje do dogrywki.

W dogrywce (znanej w tegorocznych eliminacjach jako „superfinał”) punkty zostaną wyzerowane, a wykonawcy wystąpią ponownie. Jurorzy będą oceniali w skali 1-3, a widzowie ponownie wyślą SMSy. Przeliczenie będzie podobne jak w pierwszym etapie. Zwycięzcą, a zarazem reprezentantem Polski na Eurowizji 2023 zostanie uczestnik z najwyższym procentem głosów.

Polska w Konkursie Piosenki Eurowizji 2022 – 12. miejsce

Krystian Ochman reprezentował Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji 2022, który odbywał się w Turynie. Polak wystąpił w konkursie z piosenką „River”, którą wygrał Krajowe Eliminacje. W swoim półfinale zajął z nią 6. miejsce, natomiast w wielkim finale uplasował się na 12. pozycji z 151 punktami.

Konkurs wygrali reprezentanci Ukrainy Kalush Orkestra z piosenką „Stefania”. Ze względu na trwającą wojnę w tym kraju konkurs zostanie zorganizowany w Wielkiej Brytanii. Ukraina ma mieć wpływ na szczegóły konkursu, ponadto otrzyma automatyczny awans do finału. Obecnie BBC wybiera jedno spośród siedmiu miast, które zorganizuje konkurs w maju 2023 roku.