Znamy regulamin Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2023. TVP zorganizuje koncert finałowy

rafs

Ruszyły Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2023. Koncert finałowy, podczas którego zostanie wybrany reprezentant Polski, odbędzie się w lutym.

Zgodnie z treścią regulaminu, zgłoszenia można wysyłać do 15 stycznia 2023 roku do godziny 22:00 na adres e-mail eurowizja@tvp.pl. TVP ma powołać komisję konkursową, która ma wybrać maksymalnie 10 uczestników koncertu finałowego. Nadawca zastrzegł sobie prawo do przyznania „dzikiej karty” zespołowi lub wykonawcy, który nie wziął udziału w pierwszym etapie selekcji. Lista finalistów ma zostać ogłoszona do 25 stycznia 2023 roku.

Jak ma wyglądać finał Krajowych Eliminacji?

Finał eliminacji ma odbyć się 26 lutego 2023 roku. Warunkiem udziału w Koncercie Finałowym jest zawarcie z TVP umowy przenoszącej prawa do artystycznego wykonania utworu w ramach Koncertu. Podczas finału uczestnicy mają zaprezentować utwory z podkładu muzycznego z tzw. półplaybackiem.  Każdy juror będzie oceniał występy w skali 1-10. Zsumowane punkty zostaną zamienione na wynik procentowy. Po zakończeniu ostatniego występu zostaną uruchomione linie SMS. Wyniki widzów będą przeliczone podobnie jak wyniki jurorów. Prowadzący koncert ogłoszą miejsca 10-4, a czołowa trójka awansuje do dogrywki.

W dogrywce (znanej w tegorocznych eliminacjach jako „superfinał”) punkty zostaną wyzerowane, a wykonawcy wystąpią ponownie. Jurorzy będą oceniali w skali 1-3, a widzowie ponownie wyślą SMSy. Przeliczenie będzie podobne jak w pierwszym etapie. Zwycięzcą, a zarazem reprezentantem Polski na Eurowizji 2023 zostanie uczestnik z najwyższym procentem głosów.

Polska w Konkursie Piosenki Eurowizji 2022 – 12. miejsce

Krystian Ochman reprezentował Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji 2022, który odbywał się w Turynie. Polak wystąpił w konkursie z piosenką „River”, którą wygrał Krajowe Eliminacje. W swoim półfinale zajął z nią 6. miejsce, natomiast w wielkim finale uplasował się na 12. pozycji z 151 punktami.

Konkurs wygrali reprezentanci Ukrainy Kalush Orkestra z piosenką „Stefania”. Ze względu na trwającą wojnę w tym kraju konkurs zostanie zorganizowany w Wielkiej Brytanii. Ukraina ma mieć wpływ na szczegóły konkursu, ponadto otrzyma automatyczny awans do finału. Obecnie BBC wybiera jedno spośród siedmiu miast, które zorganizuje konkurs w maju 2023 roku.