Colectiv

Dokument o korupcji i sile dziennikarstwa śledczego w czerwcu w HBO i HBO Go

mbog

4 czerwca w HBO i HBO Go ukaże się film dokumentalny „Colectiv”. Produkcja opowiada o masowych oszustwach i korupcji w rumuńskim systemie opieki zdrowotnej.

„Colectiv” jest zapisem wydarzeń, do których doszło w ciągu pierwszego roku po pożarze w klubie nocnym Colectiv w Bukareszcie. Pożar, w którym zginęło 27 osób, a 180 zostało rannych, był ogólnonarodową tragedią. Kiedy niedługo po tym tragicznym zdarzeniu kolejne ofiary poparzeń zaczęły umierać w szpitalach od ran, które nie zagrażały ich życiu, jeden z lekarzy poinformował o tym zespół dziennikarzy śledczych. Jak po nitce do kłębka, dziennikarze zaczęli odkrywać kolejne oszustwa w służbie zdrowia.

Twórcy dokumentu towarzyszyli z kamerą w tym dochodzeniu zarówno przedstawicielom lokalnych władz, jak i dziennikarzom, którzy próbowali dotrzeć do prawdy. Ważnym aspektem filmu jest opowieść o dziennikarstwie śledczym. Jest to zarazem konfrontacja człowieka z systemem, zderzenie prawdy i manipulacji, partykularnych interesów oraz interesu publicznego, a także odwagi i indywidualnej odpowiedzialności dziennikarzy.

Reżyserem filmu dokumentalnego „Colectiv” jest niemiecko-rumuński reżyser Alexander Nanau. „Colectiv” wyprodukowany został przez Alexander Nanau Production, HBO Europe i Samsa Film. Obraz miał swoją światową premierę podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2019 roku.

Premiera filmu dokumentalnego „Colectiv” odbędzie się w HBO i HBO Go w czwartek, 4 czerwca. W serwisie film będzie dostępny od rana, premiera na antenie HBO odbędzie się natomiast o godzinie 21:45.