Eurowizja Junior 2020: reprezentantka Francji zwyciężczynią konkursu

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mbog

Valentina Tronel z Francji wygrała 18. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci, zdobywając 200 punktów. Reprezentantka Polski zajęła dziewiąte miejsce. Konkurs odbył się drugi raz z rzędu w Polsce.

Valentina ma 11 lat. W 2018 roku dostała się do grupy Kids United Nouvelle Generation. Nagrała z nimi już dwa albumy, a także m.in. uczestniczyła w akcji charytatywnej UNICEF. Jej największą idolką jest Ariana Grande. Valentina podczas Konkursu zaśpiewała piosenkę „J’imagine”.

Polskę reprezentowała Ala Tracz

Ala Tracz ma 10 lat, pochodzi z niewielkiej miejscowości Stojeszyn Pierwszy. Bardzo lubi jeździć na rolkach, rowerze, a także wspinaczkę linową i jazdę konną. Jej trenerem wokalnym jest Agnieszka Wiechnik. Ala Tracz już wcześniej brała udział w międzynarodowych konkursach wokalnych, m.in. we Włoszech i Bułgarii.

Reprezentantka Polski została wybrana w ramach programu „Szansa na sukces. Eurowizja Junior 2020”. Podczas Eurowizji Junior zaśpiewała utwór „I’ll Be standing”, napisany przez Sarę Chmiel-Gromalę, a skomponowany przez Andrzeja „Gromee” Gromalę. Tym razem reprezentantka Polski nie wygrała Konkursu Eurowizji Junior. Ala Tracz zdobyła 46 punktów od jurorów i 44 w internetowym głosowaniu widzów.

Eurowizja Junior w Polsce

Konkurs w tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, został zorganizowany w studiu Telewizji Polskiej w Warszawie. Wszystkie konkursowe występy zostały wcześniej nagrane. Aby zapewnić reprezentantom równe szanse, nagrania odbyły się w zbliżonych do siebie scenografiach.

Konkurs na żywo prowadzili Ida Nowakowska, Małgorzata Tomaszewska oraz Rafał Brzozowski. Widzowie mogli obejrzeć specjalne występy: Duncana Laurence’a – zwycięzcy Eurowizji w 2019 roku, Roksany Węgiel – zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018, Viki Gabor – zwyciężczyni Eurowizji Junior 2019 oraz Alicji Szemplińskiej. W Polsce Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci był transmitowany na antenach TVP 1, TVP ABC, TVP Polonia i TVP Wilno.

W 2018 roku Eurowizję Junior wygrała Roksana Węgiel. W następnym roku Telewizja Polska zorganizowała Konkurs w Gliwicach, ponownie wygrany przez Polkę – Viki Gabor.