Viki Gabor wygrała Junior Eurowizję 2019!

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mbog

24 listopada w Gliwicach odbyła się 17. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Kryształową statuetkę w kształcie mikrofonu wygrała reprezentacja Polski. Jest to pierwszy przypadek w historii, kiedy jeden kraj wygrywa dwa razy z rzędu.

Telewizja Polska w tym roku zorganizowała krajowe eliminacje w ramach programu „Szansa na sukces”. Pod koniec września widzowie show zdecydowali, że Polskę reprezentować będzie Viki Gabor z utworem „Superhero”.

Podczas ceremonii otwarcia Eurowizji Junior wylosowano numer, z którym startowała reprezentacja Polski. Viki Gabor z tancerzami pojawili się na scenie jedenaści. W wyniku głosowania jurorów Polska zdobyła 112 punktów. Natomiast w głosowaniu internetowym 166 punktów. Viki Gabor wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019.

Eurowizja Junior w Polsce

W 2018 roku Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się w Mińsku. Wygrała go Polka – Roksana Węgiel, która zaśpiewała piosenkę „Anyone I Want to Be”. W grudniu 2018 roku Europejska Unia Nadawców i Telewizja Polska ogłosili, że gospodarzem kolejnej edycji Konkursu będzie Polska. Następnie poinformowano, że Eurowizja Junior odbędzie się w Arenie Gliwice. Konkurs rozpoczął się 24 listopada o godzinie 16:00. Poprowadzi go Ida Nowakowska, Roksana Węgiel i Aleksander Sikora. Na scenie pojawiły się reprezentacje 19 krajów: Polski, Armenii, Albanii, Australii, Białorusi, Francji, Gruzji, Kazachstanu, Walii, Irlandii, Macedonii Północnej, Włoch, Holandii, Ukrainy, Rosji, Malty, Portugalii, Hiszpanii oraz Serbii.

W Polsce transmisję z koncertu finałowego można było oglądać w TVP 1, TVP ABC i TVP Polonia.

Zwycięzcę Konkursu wyłoniono na podstawie głosów oddanych przez narodowe jury, a także telewidzów za pośrednictwem strony internetowej. Głosowanie widzów odbywało się dwuetapowo. Pierwszy rozpoczął się w piątek i zakończył tuż przed finałowym koncertem. W drugim etapie system do głosowania internetowego otwarto po prezentacji wszystkich konkursowych występów.

Junior Eurowizja 2020 w Polsce?

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski podczas konferencji po zakończeniu koncertu poinformował, że Polska będzie starała się o organizację kolejnej edycji Eurowizji dla dzieci.