Glasgow lub Liverpool zorganizuje Eurowizję w 2023 roku

  • Telewizja
Autor: rafs

Telewizja BBC ogłosiła dwa miasta, które pozostały w walce o organizację Konkursu Piosenki Eurowizji w 2023 roku. Są to Glasgow i Liverpool.

12 sierpnia BBC zaprezentowała krótką listę miast, które miałyby zorganizować konkurs w maju 2023 roku. Były to Birmingham, Glasgow, Leeds, Liverpool, Manchester, Newcastle i Sheffield.

Glasgow i Liverpool wybrane przez BBC

We wtorek, 27 września ogłoszono, że Glasgow i Liverpool pozostały w walce o prawo organizacji Konkursu Piosenki Eurowizji w 2023 roku.  W ciągu najbliższych tygodni BBC ma rozmawiać z władzami tych miast o organizacji konkursu. Po analizie jedno z nich zostanie miastem-organizatorem.

To będzie pierwsze w historii tego typu wydarzenie odbywające się w Glasgow lub Liverpoolu.

Dziękujemy wszystkim siedmiu miastom w Zjednoczonym Królestwie, które zademonstrowały swój entuzjazm i pasję w kontekście Eurowizji. Byliśmy pod niezwykłym wrażeniem jakości i kreatywności zgłoszeń w ramach rywalizacji na wysokim poziomie.  Konkurs Piosenki Eurowizji jest bardzo złożonym wydarzeniem i Liverpool i Glasgow mają najsilniejszą ofertę. Będziemy kontynuować z nim rozmowy, by móc ustalić ostateczne miasto-organizatoramówi Phil Harrold, szef komisji BBC ds. wyboru miasta-organizatora.

Brytyjskie BBC organizatorem, mimo zwycięstwa Ukrainy

Konkurs Piosenki Eurowizji w 2023 roku odbędzie się w Wielkiej Brytanii. Ma to związek z rosyjską agresją na Ukrainę, przez co zwycięzcy konkursu w 2022 roku nie mogą zorganizować wydarzenia w swoim kraju. Prawo to przypadło drugiej w konkursie telewizji BBC z Wielkiej Brytanii.

Według informacji przekazanych przez Europejską Unię Nadawców, Ukraina otrzyma automatyczny awans do finału, razem z krajami „Wielkiej Piątki”. Dodatkowo, BBC i UA:PBC będą pracować nad tym, by na scenie podczas konkursu pojawiły się elementy związane z Ukrainą. Trwają ponadto prace nad logiem konkursu w 2023 roku, które ma odzwierciedlać wyjątkowe okoliczności organizacji konkursu.

W Polsce konkurs pokaże Telewizja Polska. Nadawca ogłosił już zasady Krajowych Eliminacji.