Nowy miniserial HBO „Miasto jest nasze” już dostępny w HBO Max

  • Internet
  • HBO
  • Serwisy wideo
  • TVN Warner Bros. Discovery
Autor: rafs

W HBO Max dostępny jest już pierwszy odcinek serialu „Miasto jest nasze”. Produkcja przedstawia kulisy powstania i upadku elitarnej jednostki policji w Baltimore – miasta, w którym wojna z narkotykami i masowe aresztowania tuszowały bezczynność i bezkarność służb.

Reżyser Reinaldo Marcus Green („King Richard: Zwycięska rodzina”), dołączył do zespołu, który dwadzieścia lat wcześniej stworzył serial HBO „Prawo ulicy”. Oprócz producentów wykonawczych, czyli George’a Pelecanosa, Davida Simona, Niny Noble i Eda Burnsa oraz współproducenta Williama F. Zorziego, nad serialem „Miasto jest nasze” pracowało także wiele osób, które współtworzyły legendarne „Prawo ulicy”. Widzowie rozpoznają na pewno wielu dawnych członków obsady, w tym Jamiego Hectora, Darrella Britta-Gibsona, Domenicka Lombardozziego, Treya Chaneya, Delaneya Williamsa, Jermaine’a Crawforda, Anwana Glovera, Chrisa Clantona, Nathana Corbetta, Marię Broom, Susan Rome i Michaela Salconi.

Główni aktorzy serialu „Miasto jest nasze”

W rolach głównych w serialu „Miasto jest nasze” występują Jon Bernthal, Wunmi Mosaku, Jamie Hector, McKinley Belcher III, Darrell Britt-Gibson, Josh Charles, Dagmara Domińczyk, Rob Brown, Don Harvey, David Corenswet, Larry Mitchell, Ian Duff, Delaney Williams oraz Lucas Van Engen.

Idea produkcji narodziła się, kiedy z Pelecanosem skontaktował się Antholis, który krótko streścił mu skandal związany z zespołem zadaniowym i wspomniał, że chciałby przenieść na mały ekran reportaż Justina Fentona zatytułowany „Miasto jest nasze”. Po przeczytaniu scenariusza Pelecanos zaprosił do pracy nad projektem swoich wieloletnich współpracowników – pomysłodawcę serialu „Prawo ulicy” Davida Simona i jego producentkę wykonawczą Ninę K. Noble.

Łącznikiem obu produkcji są nie tylko pomysłodawcy i miasto, ale także akcja, która skupia się na pracownikach wydziału policji w Baltimore. Serial „Prawo ulicy” przedstawiał fikcyjną historię i poruszał problemy wpisane w realia pracy policji podczas wojny narkotykowej prowadzonej na przełomie lat 90. i na początku lat dwutysięcznych, a „Miasto jest nasze” jest zapisem jej kolejnego etapu.

Fabuła serialu „Miasto jest nasze”

Na początku nowego tysiąclecia policja z Baltimore nie była w stanie powstrzymać rosnącej fali przestępczości. Zamiast skupić się na prewencji, przeprowadzała masowe aresztowania i wypowiedziała wojnę narkotykom. Twórcy serialu przedstawiają kulisy pracy wydziału policji, dla którego ważniejsze są statystyki niż faktyczna walka z przestępczością. To sprawia, że dowództwo nie jest w stanie nadzorować pracy zespołu zadaniowego oraz pociągać do odpowiedzialności łamiących zasady funkcjonariuszy.

Kiedy w 2017 roku wybuchł skandal, okazało się, że doniesienia o korupcji szerzącej się wśród pracujących pod przykrywką policjantów pojawiały się od 10 lat. Komendanci wydziału z Baltimore wierzyli, że należy za wszelką cenę chronić każdą jednostkę. Serial „Miasto jest nasze” przedstawia skorumpowanie i deprawację członków oddziału, który mógł działać ponad zasadami.

Autorzy serialu „Miasto jest nasze”

Pomysłodawcami i producentami wykonawczymi serialu są George Pelecanos i David Simon. Jego  reżyserem jest Reinaldo Marcus Green, który wspólnie z Niną K. Noble, Edem Burnsem i Kary Antholis pełni obowiązki producenta wykonawczego. Współproducentem serialu jest William F. Zorzi. Zespół scenarzystów tworzą Pelecanos, Simon, Burns, Zorzi i D. Watkins.

Premierowy pierwszy odcinek serialu HBO „Miasto jest nasze” („We Own This City”) jest dostępny w HBO Max od 26 kwietnia. Kolejne odcinki będą dodawane co tydzień, w każdy wtorek. Miniserial liczy 6 odcinków.