Zmiana zasad głosowania podczas Eurowizji. Tylko głosy widzów w półfinale

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

Europejska Unia Nadawców zmienia zasady głosowania podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. Zmiany wejdą w życie od konkursu w maju 2023 roku.

Zgodnie z treścią oświadczenia EBU, od 2023 roku dojdzie do zmiany sposobu głosowania w półfinałach. Od tej pory tylko głosy widzów będą decydować o tym, które 10 państw awansuje do wielkiego finału widowiska. W latach 2009-2022 stosowano głosy jury i głosy widzów.

Dodatkowo, państwa, które nie uczestniczą w konkursie będą mogły głosować przez Internet na swoich faworytów w obu półfinałach i finale. Ich głosy będą miały taką samą wagę jak głosy widzów w państwach partycypujących w rywalizacji.  Weryfikacja głosowania nastąpi poprzez kartę kredytową. Jednocześnie jury krajowe będą wciąż głosować w finale. Wtedy będą też głosy widzów, widzów z państw nieuczestniczących oraz jurorów.

Podczas 67-letniej historii Konkurs Piosenki Eurowizji ewoluował, by móc pozostać ekscytującym. Te zmiany wynikają ze zwiększającej się popularności widowiska przez danie większej mocy widzom największego światowego widowiska muzycznego. W 2023 roku tylko widzowie Eurowizji zdecydują, które kraje awansują do Wielkiego Finału, a biorąc pod uwagę światową popularność show, każdy widz na świecie będzie mógł oddać głos na swoją ulubioną piosenkę. Włączając do gry jury złożone z muzyków w finale, wszystkie piosenki w nim występujące będą oceniane według najszerszych możliwych kryteriów. Utrzymamy również tradycję podróżowania przez Europę i Australię by zebrać punkty i zapewnić emocjonującą sekwencję głosowania z ujawnieniem zwycięzcy na koniec widowiskamówi Martin Österdahl, dyrektor wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji.

Zmiany po nieprawidłowościach

Zmiany w głosowaniu wprowadzono po nieprawidłowościach w głosowaniu w 2022 roku. Wówczas sześć krajowych jury (w tym Polska), według EBU, wymieniało się głosami podczas drugiego półfinału. To skutkowało dyskwalifikacją z oceniania przez Polskę, Azerbejdżan, Czarnogórę, Gruzję, Rumunię i San Marino z półfinału oraz z wielkiego finału. Zamiast wyników jury EBU użyło algorytmu na podstawie wyników głosowania przez kraje sąsiedzkie i tak przyznało punkty od krajowych jury. Następnie unia przeszła do badania sytuacji, a także wdrożyła rekomendacje „Grupy Referencyjnej”.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2023 w Liverpoolu

W 2023 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Liverpoolu w imieniu Ukrainy. Ma to związek z rosyjską agresją na ten kraj, przez co zwycięzcy konkursu w 2022 roku nie mogą zorganizować wydarzenia w swoim kraju. Prawo to przypadło drugiej w konkursie telewizji BBC z Wielkiej Brytanii. Miasto pokonało w ostatecznej selekcji Glasgow. Liverpool pierwszy raz w historii organizuje Konkurs Piosenki Eurowizji. Półfinały odbędą się we wtorek i czwartek  9 i 11 maja, a wielki finał w sobotę, 13 maja. Konkurs w Polsce wyemituje Telewizja Polska, nadawca zrzeszony w Europejskiej Unii Nadawców.  Łącznie do rywalizacji przystąpi 37 państw.