Agenci chaosu

Dokument o rosyjskiej ingerencji w wybory prezydenckie w USA od 25 września w HBO GO

mbog

W piątek, 25 września w serwisie HBO GO zostanie udostępniony dwuczęściowy dokument „Agenci chaosu”. Produkcja odsłania kulisy rosyjskiej ingerencji w przebieg wyborów prezydenckich w 2016 roku.

W dokumencie widzowie zobaczą niepublikowane nigdy wcześniej nagrania z rosyjskich farm trolli i filmy znalezione w rosyjskim dark necie. Twórcy filmu chcą zaalarmować amerykańską opinię publiczną, że nie tylko Rosjanie ingerują w wybór milionów ludzi. Podobną rolę pełnią znane osobistości z amerykańskiego świata polityki, które z powodu dwulicowości, skorumpowania lub sprzyjających okoliczności pomagały Putinowi w realizacji jego planów. Zdaniem autorów filmu wzięły one na cel ufną i niepodejrzewającą niczego amerykańską opinię publiczną.

W dokumencie pojawią się wywiady z Andrew Weissmannem, który wiedzie prym w śledztwie dotyczącym kontaktów ludzi z otoczenia Trumpa z Rosją, Carterem Pagem – doradcą podczas kampanii obecnego prezydenta, Felixem Saterem – byłym wspólnikiem Trumpa w interesach, Margaritą Simonyan – redaktor naczelną rosyjskiej państwowej agencji prasowej i Celeste Wallander, która zajmuje wysokie stanowisko w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Wszyscy oni są przekonani, że włamanie do skrzynki pocztowej Hillary Clinton było operacją nadzorowaną przez GRU, czyli rosyjski wywiad wojskowy i zatwierdzoną przez samego Putina.

Dokument podważa teorie spiskowe tworzone przez zwolenników różnych politycznych opcji, aby nakreślić złożony kontekst wydarzeń, które miały miejsce w 2016 roku. Nie było jednego, ale szereg spisków, których celem było wywieranie nielegalnego wpływu na wynik wyborów prezydenckich, a chaos i aura tajemniczości towarzysząca wielu wydarzeniom i graczom sprawia, że trudno jest obecnie oddzielić prawdę od fałszu – informuje nadawca.

Dokument „Agenci chaosu” został wyreżyserowany przez Alexa Gibneya. Drugą część filmu współreżyserował również Javier Alberto Botero. Za scenariusz odpowiadają Alex Gibney oraz Michael J. Palmer.

Premiera dwuczęściowego dokumentu HBO „Agenci chaosu” („Agents of Chaos”) zaplanowana została w HBO GO już w najbliższy piątek, 25 września. Tego dnia w serwisie od rana dostępne będą obie części filmu. Premierowa emisja pierwszego odcinka produkcji na antenie HBO odbędzie się 1 października o godzinie 23:15, drugiego natomiast 9 października o godzinie 00:50.