Margaret Atwood. Słowo to siła

Film dokumentalny o poetce i pisarce Margaret Atwood w HBO i HBO GO

mbog

Sukces telewizyjnej adaptacji powieści „Opowieść podręcznej” sprawił, że Margaret Atwood stała się powszechnie znaną autorką. Film dokumentalny „Margaret Atwood. Słowo to siła” przedstawia portret tej niezwykłej kobiety i pisarki.

Filmowcy towarzyszyli Margaret Atwood z kamerą przez 12 miesięcy. Dokument jest kameralnym zapisem międzynarodowych podróży pisarki, podczas których przemawiała publicznie wraz ze swoim partnerem Graemem Gibsonem. Wszędzie entuzjastycznie witana przez tłum ludzi w bardzo różnym wieku – sala w Chicago jest pełna studentów, wierni czytelnicy czekają na pisarkę na festiwalu książek w Walii, a w Amsterdamie czekają na nią działacze na rzecz praw człowieka.

Atwood odwiedza Harvard, który stał się dla niej źródłem inspiracji i miejscem, w którym toczy się akcja powieści „Opowieść podręcznej” oraz powstałego na jej podstawie serialu. Na terenie uczelni spotyka się z odtwórczynią głównej roli – aktorką Elisabeth Moss i kostiumolożką Ane Crabtree, która nie tylko zaprojektowała charakterystyczne czerwone stroje zakładane przez kobiety podczas feministycznych protestów na całym świecie, ale także kostiumy do serialu HBO Westworld.

Dokument opowiada także o życiu Atwood – okresie jej dorastania w kanadyjskiej głuszy, nauce w domu, w którym nie było telewizora, poetyckim debiucie na Uniwersytecie Harvarda, gdzie poznała swojego partnera Graeme’a Gibsona i jego działalności politycznej. Twórcy dokumentu analizują i zestawiają z życiem bohaterów motywy z najważniejszych powieści Atwood. Wyjaśniają też, jakie prywatne wydarzenia i czynniki społeczne stały się inspiracją dla jej twórczości. O życiu prywatnym pisarki opowiadają jej najbliżsi przyjaciele, członkowie rodziny oraz sama bohaterka.

Premiera filmu dokumentalnego „Margaret Atwood. Słowo to siła” („Margaret Atwood: A Word After a Word After a Word”) odbędzie się 1 marca w HBO GO. Premierowa emisja na antenie HBO zaplanowana została na 25 marca na godzinę 22:35. Wszystkie sezony serialu „Opowieść podręcznej” dostępne są w serwisie HBO GO.