Miesiąc Publicystyczny: styczeń

rafs

Zaczynamy na łamach omediach.info nowy cykl, w którym będziemy prezentować zestawienia gości głównych programów publicystycznych kanałów informacyjnych w Polsce. Pierwszym miesiącem obserwacji był styczeń.

Analizie poddano następujące programy: „Gość Wiadomości”, nadawany w całości na antenie TVP Info,  „Fakty po Faktach”, emitowane w TVN24 i TVN24 BiS oraz „Gość Wydarzeń”, który jest pokazywany na antenach Polsat News i Polsat News 2.

Dane statystyczne programu „Gość Wiadomości”
Program publicystyczny TVP Info postawił w zdecydowanej większości na gości z partii Prawo i Sprawiedliwość. Na 39 rozmówców obecnych w programie, 23 zostało zakwalifikowanych do Prawa i Sprawiedliwości, co daje 58,9% ogółu. Jest to jednocześnie największa liczba gości tego ugrupowania odnotowana w całym pomiarze. 11 osób zostało przypisanych do kategorii „Inni”, 2 było z partii Nowoczesna, 1 z Kukiz’15. Nie odnotowano żadnego rozmówcy z Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Oprócz tych gości, na początku miesiąca do programu zaproszono dwóch publicystów.

Dane statystyczne „Faktów po Faktach”
Program publicystyczny TVN24 zdecydowanie postawił na rozmówców, którzy nie należą do żadnej z partii obecnych w parlamencie. Zapraszano też osoby z instytucji państwowych, fundacji oraz ekspertów. Na 87 gości obecnych w programie, 29 osób zakwalifikowano do kategorii „Inni”. 28 osób to eksperci, po 10 gości było z Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej. 5 osób z partii Nowoczesna, dwóch rozmówców z Polskiego Stronnictwa Ludowego i jeden z Kukiz’15. Warto dodać, że jest to jedyny spośród badanych programów, który składa się z dwóch części.

Dane statystyczne „Gościa Wydarzeń”
Program publicystyczny Polsat News postawił na rozmówców z partii rządzącej oraz tych, którzy nie reprezentują żadnej ze stron dyskursu. Na 22 gości Beaty Lubeckiej, 9 zakwalifikowano do Prawa i Sprawiedliwości, a 4 do kategorii „Inni”. Po dwóch gości było obecnych z Nowoczesnej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz’15. Zaproszono również dwóch ekspertów. Jedynym gościem z Platformy Obywatelskiej był Grzegorz Schetyna. Można zauważyć bardzo dużą różnorodność, jeżeli chodzi o gości z partii politycznych. Ponadto, w tym programie ugrupowanie Kukiz’15 doczekało się największej reprezentacji w tej analizie.