Przewaga przedstawicieli partii rządzącej w TVP INFO, w TVN24 i Polsat News różnorodniej

  • Raporty
Autor: rafs

W kwietniu głównym wydarzeniem był trwający przez trzy tygodnie strajk nauczycieli. To wszystko odbywało się w trakcie kampanii do europarlamentu, a także podczas Świąt Wielkanocnych. Ostatecznie strajk przerwano w ostatnią sobotę miesiąca. W mediach zapraszano różnych ekspertów, a także osoby związane z tym strajkiem. Oto raport programów publicystycznych z kwietnia.

Dane statystyczne programu „Gość Wiadomości”

W kwietniu redakcja programu Telewizji Polskiej postawiła na goszczenie w znacznej mierze polityków związanych z obozem rządzącym. Na 39, było ich 21. 5 gości było z ruchu Kukiz’15, co jest największym wynikiem w historii pomiaru. 2 było z klubu Nowoczesna oraz PSL-UED. W związku z bojkotem TVP, nie odnotowano żadnego gościa z Platformy Obywatelskiej. W programie było także 2 publicystów i ekspertów, a także 5 osób nie zaliczonych do żadnej z powyższych kategorii. Program nie został wyemitowany dwa razy – 10 dnia miesiąca z powodu rocznicy katastrofy smoleńskiej i mszy świętej, a także ostatniego dnia miesiąca z powodu orędzia prezydenta Andrzeja Dudy.

Dane statystyczne programu „Fakty po Faktach”

Program publicystyczny TVN24 postawił na goszczenie głównie ekspertów oraz osób niezaliczanych do żadnej z kategorii. Na 101 gości, ekspertów było 34, a osób niezaliczanych do żadnej z kategorii 32. Gości z Platformy Obywatelskiej było 17, a z Prawa i Sprawiedliwości 15. Ponadto w programie obecny był jeden przedstawiciel ruchu Kukiz’15, partii Nowoczesna oraz klubu PSL-UED. W niedzielę, 14 dnia miesiąca programu nie było ze względu na „Debatę Faktów”.

Dane statystyczne programu „Wydarzenia i Opinie”

Program publicystyczny Polsat News postawił na goszczenie osób, których nie możemy zaliczyć do żadnej z kategorii. Tych było 20 pośród 62 gości w całym miesiącu. W programie obecnych było także siedmiu ekspertów.  Jeżeli chodzi o polityków, najwięcej było z Prawa i Sprawiedliwości, bo 20. W programie zobaczyliśmy także 5 osób z Platformy Obywatelskiej oraz z klubu PSL-UED. 4 gości było z ruchu Kukiz’15, a jeden z Nowoczesnej. Programu nie było w Wielki Piątek 19 kwietnia – zamiast niego nadano rozszerzenie „Wydarzeń” – „Więcej Wydarzeń”.