Zimowe Igrzyska Olimpijskie TVP

Telewizja Polska pokaże Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022?

mbog

Od 4 do 20 lutego w Pekinie odbywać się będą Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022. Widowisko w Polsce będzie można oglądać w Eurosporcie i w Player.pl, a także najprawdopodobniej na antenach TVP.

W Przeglądzie Sportowym pojawiła się informacja, że Telewizja Polska dogadała się w sprawie praw do Zimowych Igrzysk Olimpijskich z koncernem Discovery. Stwierdzenie to padło w wywiadzie Kamila Wolnickiego z szefem TVP Sport – Markiem Szkolnikowskim. Fakt ten potwierdza również ostatnie zdanie komunikatu TVP dotyczącego niepozyskania praw do Puchar Świata w skokach narciarskich. Publiczny nadawca jednak do tej pory nie potwierdził oficjalnie tej informacji.

W 2021 roku, na mocy sublicencji uzyskanej od Discovery, Telewizja Polska transmitowała Letnie Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020. Nadawca pokazał na antenach TVP1 i TVP Sport prawie 350 godzin relacji na żywo. Transmisje pojawiły się również na stronie tvpsport.pl oraz w aplikacji mobilnej. Podczas Igrzysk w Tokio, w Warszawie i Japonii pracowało ok. 150 osób.

Telewizja Polska transmituje Igrzyska Olimpijskie od lat 60. XX wieku, a bez przerwy od kilkudziesięciu lat. Wielokrotnie była jedynym właścicielem praw do widowiska na obszarze Polski. W 2016 roku publiczny nadawca po raz ostatni miał na nie wyłączność. Wówczas relacje z igrzysk były obecne na trzech antenach: TVP1, TVP2 i TVP Sport. Łącznie stacje pokazały około 800 godzin transmisji. Imprezę nieodpłatnie będzie można także oglądać na stronie sport.tvp.pl oraz w aplikacji mobilnej TVP Stream, gdzie udostępniono 12 dodatkowych wirtualnych kanałów. Od 2018 roku Telewizja Polska transmituje Igrzyska Olimpijskie dzięki sublicencji od Discovery.

Rio 2016 w TVP
Na czas Igrzysk w Rio w 2016 roku uruchomiono kilkanaście wirtualnych kanałów – fot. TVP

TVN Grupa Discovery właścicielem praw do IO Pekin 2022

Discovery posiada pełne prawa do dwóch kolejnych Igrzysk – Pekin 2022 i Paryż 2024. Nadawca poinformował, że Zimowe Igrzyska Olimpijskie będzie można oglądać w Eurosporcie oraz w serwisie Player.pl.

TVN Grupa Discovery na czas minionych Igrzysk w Tokio uruchomiła siedem dodatkowych serwisów dostępnych w wybranych sieciach kablowych i na platformie Cyfrowy Polsat (obecnie Polsat Box) oraz kanał nadający w jakości Ultra HD – Eurosport 4K. Ponadto, podobnie jak to będzie podczas Pekinu w 2022 roku, wszystkie wydarzenia można było obejrzeć w Playerze. W Tokio dla Eurosportu pracował Kacper Merk, a także reporterzy TVN24 – Monika Krajewska i Paweł Łukasik. Ponadto nadawca nawiązał współpracę z Krzysztofem Gonciarzem, który przygotowywał bloga publikowanego w serwisie YouTube.

Podsumowanie dnia Tokio 2020
Na antenie Eurosportu można było oglądać zarówno polskie studio, jak i anglojęzyczne materiały przygotowane na europejski rynek – fot. Eurosport

TVP bez sublicencji od Discovery na skoki narciarskie

Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat Telewizja Polska nie będzie transmitować wszystkich konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich. Publicznemu nadawcy nie udało się uzyskać sublicencji od Discovery. W sezonie 2021/22 zawody będzie można oglądać w Eurosporcie i w ogólnodostępnym kanale TVN, którego właścicielem od 2018 roku jest koncern Discovery. Telewizja Polska odniosła się do faktu niepozyskania praw do tej imprezy. Stwierdziła między innymi, że jest to „akt politycznej rozgrywki”, a TVN Grupa Discovery „próbuje zdestruować społeczny fenomen, jakim jest wspólnotowe przeżywanie emocji związanych ze skokami narciarskimi u nadawcy publicznego”.