TVP bez praw do większości konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich. „Liczymy na opamiętanie”

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mbog

TVN Grupa Discovery poinformowała, że od sezonu 2021/2022 Puchar Świata w skokach narciarskich, za wyjątkiem kilku wybranych konkursów, będzie transmitowany wyłącznie w TVN, Eurosporcie i Player.pl. Właściciel praw na Polskę tym razem nie zamierza udzielić sublicencji Telewizji Polskiej.

Discovery Sports na mocy umowy z Infrontem przedłużyło do końca sezonu 2025/26 prawa do transmisji Pucharu Świata FIS kobiet i mężczyzn w skokach narciarskich oraz innych zimowych sportów, takich jak narciarstwo alpejskie, biegi narciarskie i łyżwiarstwo. Spółka pozyskała je na terytorium niemal całej Europy.

Sublicencję na transmisję skoków narciarskich chciała uzyskać Telewizja Polska. Jak poinformował publiczny nadawca, negocjacje nowej umowy trwały od wielu miesięcy. TVP uważa, że rezygnacja ze sprzedaży praw „do wydarzenia jednoczącego miliony Polaków” jest związana ze sporem politycznym wokół stacji TVN. Publiczny nadawca w oświadczeniu twierdzi też, że TVN Grupa Discovery „używa skoków narciarskich jako swoistego zakładnika w sporze”.

Discovery posiada prawa do skoków od 2015 roku i dotychczas udzielała zgodnie z honorowym zapewnieniem sublicencji Telewizji Polskiej. Teraz, w akcie politycznej rozgrywki, łamie dane słowo i próbuje zdestruować społeczny fenomen, jakim jest wspólnotowe przeżywanie emocji związanych ze skokami narciarskimi u nadawcy publicznego – można przeczytać w komunikacie Telewizji Polskiej. – Liczymy na opamiętanie, powrót zdrowego rozsądku, odrzucenie intencji politycznych i współpracę tak jak w przypadku najbliższych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Studio skoki narciarskie
fot. Telewizja Polska

„Lex anty-TVN” i brak koncesji TVN24

W ostatnich miesiącach Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zwlekała z wydaniem koncesji dla kanału TVN Grupa Discovery – TVN24. Ostatecznie, na 4 dni przed końcem ważności poprzedniej, organ regulacyjny podjął decyzję o przedłużeniu.

Jednocześnie w Sejmie RP znajduje się projekt ustawy nazywany „Lex anty-TVN”. W przypadku wprowadzenia nowych przepisów, o koncesję w Polsce ubiegać się będą mogli nadawcy, w których m.in. bezpośredni lub pośredni udział osób bądź spółek spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie przekracza 49%. Zmiany w przepisach dotkną między innymi kanałów TVN Grupa Discovery, które pośrednio są kontrolowane przez amerykańską spółkę.