W HBO Max już dostępny dokument o Tinie Turner

  • Internet
  • HBO
  • Serwisy wideo
  • TVN Warner Bros. Discovery
Autor: rafs

Film dokumentalny HBO „Tina” to kameralny portret legendarnej wokalistki Tiny Turner. Dokument jest już dostępny w serwisie HBO Max.

Dokument przedstawia autentyczną wersję wydarzeń, które poznajemy podczas szczerych wywiadów z Tiną i ludźmi z jej najbliższego otoczenia. Wszystkie zostały zarejestrowane w Zurichu, gdzie artystka mieszka od wielu lat. W dokumencie zobaczymy także niepublikowane nigdy wcześniej materiały filmowe oraz nagrania i prywatne zdjęcia, które ilustrują złożoną i nieoczywistą historię królowej rock 'n’ rolla.

Jesienią 1981 roku Tina Turner, której kariera nieco przyblakła, udzieliła wywiadu Carlowi Arringtonowi, szefowi działu muzycznego magazynu „People”. Pięć lat wcześniej rozwiodła się z Ike’m Turnerem, swoim partnerem w życiu prywatnym i muzycznym, z którym spędziła ponad 16 lat. Wspólnie nagrywali piosenki, które trafiały na listy przebojów. Wiele z nich, w tym „A Fool in Love”,  „River Deep – Mountain High” czy „Proud Mary” przeszło do historii muzyki. Poza sceną tworzyli pozorne wrażenie pary, która żyła w udanym związku i  wiodła szczęśliwe, rodzinne życie.

Historia Tiny Turner

Tina opowiedziała Carlowi szczerą i wstrząsającą historię. Przez lata była w swoim małżeństwie ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej, ale pomimo wielu traum znalazła w sobie odwagę, żeby z niego uciec. Artykuł był jednym z pierwszych, które ugruntowały wizerunek Tiny jako kobiety, która nie dała się złamać i przygotowały grunt pod jej niezwykły i zaskakujący comeback na scenie muzycznej.

Podczas sprawy rozwodowej Tina straciła wszystko, za wyjątkiem swojego nazwiska. Przez kilka lat występowała w klubach w Las Vegas i telewizyjnych programach rozrywkowych. W 1983 roku, mając 44 lata, w ciągu zaledwie dwóch tygodni nagrała płytę „Private Dancer”, która momentalnie stała się wielkim komercyjnym przebojem i była chwalona przez krytyków. Singiel z albumu zatytułowany „What’s Love Got To Do With It” został jej pierwszym i dotąd jedynym numerem jeden na liście przebojów Hot 100 magazynu „Billboard”.

W taki właśnie sposób narodziła się Tina 2.0. Płyta „Private Dancer” sprzedała się na całym świecie w ponad 12 milionach egzemplarzy i ugruntowała jej pozycję jako mega-gwiazdy. Tina wystąpiła z Mickiem Jaggerem na koncercie Live Aid, zdobywała kolejne statuetki Grammy i napisała bestsellerową biografię zatytułowaną „Ja Tina. Historia mojego życia”. W 1988 roku dała w Brazylii koncert, na którym bawiła się rekordowa liczba 18 tysięcy widzów, a w 1993 roku powstał film fabularny opowiadający o jej życiu, w  którym w rolę Tiny wcieliła się Angela Basset.

Sława sprawiła, że Tina Turner stała się w kulturze masowej symbolem siły i jest postrzegana przez swoich fanów jako ikona nieugiętości nawet w obliczu przeciwieństw losu. W życiu prywatnym artystka bardzo chciała uwolnić się od swojej przeszłości, która ukształtowała jej późniejsze życie i karierę oraz odciąć się od etykiety kobiety po przejściach.

W dokumencie jest wiele archiwalnych materiałów filmowych nagranych na przestrzeni ostatnich 60. lat oraz wywiady z Angelą Bassett, Oprą Winfrey, dziennikarzem Kurt Loderen, współautorem biografii „Ja, Tina. Historia mojego życia”, na podstawie której nakręcono film biograficzny, dramaturg Katori Hall, autorką libretta musicalu „Tina – The Tina Turner Musical”, mężem Tiny i byłym szefem wytwórni płytowej Erwinem Bachem.

Twórcy dokumentu „Tina”

Film dokumentalny HBO „Tina” wyprodukowany został we współpracy ze spółką Lightbox. Reżyserami dokumentu są Dan Lindsaya i T.J. Martin. Obowiązki producentów pełnią Simon Chinn, Jonathan Chinn i Diane Becker. Producentów wykonawczych Erwin Bach, Tali Pelman, Will Clarke, Andy Mayson, Mike Runagall, David Gilbery i Charles Dorfman. Obowiązki producentek wykonawczych ze strony HBO pełnią Nancy Abrams i Lisa Heller.