Znamy nominowanych do Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia

  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: rafs

Polskie Radio podało listę nominowanych do Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia za rok 2017.

Siedmioro dziennikarzy publicznej rozgłośni zostało nominowanych do tej nagrody. Jury kierowało się treścią i formą prezentowanych przez dziennikarzy materiałów, jak i ich siłą oddziaływania na słuchaczy. Nagroda zostanie wręczona w środę 21 marca o godzinie 14:00 w Studiu Koncertowym im. Władysława Szpilmana.

Oto lista nominowanych:

Marcin Kydryński – w Trójce od 1989 roku. Dziennikarz muzyczny, autor tekstów, kompozytor, fotograf, podróżnik, producent płyt jazzowych, popularyzator i miłośnik jazzu. Jest także autorem albumów fotograficznych i książek o tematyce podróżniczej. Prowadził audycje: „Trzy kwadranse jazzu”, „Jazzowy sanitariusz”, „Hyde radio park”, „Tak to słyszę”, „Około północy”. Obecnie przygotowuje oraz prowadzi w niedzielne popołudnia audycję „Siesta”. Jest kawalerem Orderu do Mérito, przyznanego przez prezydenta Portugalii.

Nominacja do Nagrody za audycję „Siesta” w Programie 3 Polskiego Radia.

Marek Mądrzejewski – związany z Polskim Radiem od 1990 roku. Specjalizuje się w publicystyce społecznej i politycznej. Autor wielu cyklicznych audycji m.in. „Trudne pojednania”, „Dylematy naszych dni”, „Barometr”, „Dekalog”. Od jesieni 2006 roku dziennikarz „Sygnałów dnia”, w których prowadzi poranne rozmowy z politykami. Jest także gospodarzem cotygodniowej „Debaty” w „Rozmowach Jedynki”, która niebawem doczeka się sześćsetnego wydania. Współautor cyklu „Licz na mnie” i „Otwarty mikrofon”. Dziennikarz Redakcji Katolickiej i kierownik Redakcji Parlamentarnej. Jego obiektywizm i rzetelność dziennikarska od czternastu lat pozwalają mu, mimo wciąż zmieniających się konfiguracji na scenie politycznej, bezkonfliktowo prowadzić audycje i burzliwe spotkania na antenach najpierw Radia BIS, a obecnie Jedynki. W 2007 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność opozycyjną w latach osiemdziesiątych. Laureat Złotego Mikrofonu 2007.

Nominacja do Nagrody za audycje publicystyczne „Debaty” w Programie 1 Polskiego Radia.

Michał Olszański – w Trójce od 1995 roku. Prowadził audycje: „Potrójmy o sporcie”, „Trzeci wymiar sportu”, sportowe wydanie „Trójki pod Księżycem”, „Zagadkowa niedziela”, „Kącik dla kibica w kapciach”. W latach 2000-2001 Dyrektor Programowy Trójki. Obecnie przygotowuje oraz prowadzi audycje: „Trzecia strona medalu”, „Sport w Trójce”, „Godzina prawdy” oraz „Zapraszamy do Trójki”. Był korespondentem Trójki na najważniejszych imprezach sportowych (m.in. na Igrzyskach Olimpijskich) oraz rzecznikiem prasowym polskiej reprezentacji piłkarskiej na Mistrzostwach Świata w 2006 roku w Niemczech. Ambasador Olimpiad Specjalnych w Polsce. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Laureat Telekamery 2010. W 2016 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Nominacja do Nagrody za cykl audycji „Godzina Prawdy” w Programie 3 Polskiego Radia.

Beata Płomecka – dziennikarka Polskiego Radia od 1 kwietnia 1998 roku, a od 1 stycznia 2005 roku korespondentka Polskiego Radia w Brukseli. W przejrzysty i zrozumiały sposób przybliża słuchaczom zawiłe kwestie unijnej polityki. Jest ekspertem w swojej dziedzinie, ale nie stroni też od innych tematów. Zasłynęła między innymi ze znakomitych relacji z włoskiej wyspy Lampedusa, która zmagała się z falą uchodźców z Afryki Północnej. W 2001 roku poleciała do Nowego Jorku, skąd relacjonowała dramatyczne wydarzenia związane z atakiem na WTC.  W 2005 roku była w Londynie, by relacjonować ataki terrorystyczne przeprowadzone w kilku miejscach brytyjskiej stolicy. Dziennikarka została nagrodzona Europejskim Mikrofonem 2005 przyznawanym przez dziennikarzy zajmujących się tematyką europejską. Jest także laureatką Złotego Mikrofonu 2013.

Nominacja do Nagrody za cykl audycji i korespondencji informujących o działalności Unii Europejskiej, m.in. w Programie 3 Polskiego Radia.

Marta Rebzda – reportażystka radiowa i telewizyjna, autorka słuchowisk. Od 2011 roku związana ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Obecnie pracuje w Teatrze Polskiego Radia. Nagrodzona m.in. na IX Polonijnym Festiwalu  Multimediów „Polskie Ojczyzny 2014“ za reportaż pt. „Słowo polskie w Ejszyszkach”. W 2016 roku otrzymała Nagrodę Specjalną KRRiTV oraz nagrodę SDP za reportaż „Pogrom“. W 2017 roku jej reportaż pt. „Światło, które nie gaśnie“ zdobył Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Katolickich.

Nominacja do Nagrody za reportaż „Decyzja za cenę życia” w Programie 1 Polskiego Radia

Katarzyna Stoparczyk – dziennikarka telewizyjna i radiowa. W radiowej Trójce od 2001 roku. Przygotowywała programy „Politycy w piaskownicy” oraz „Trojaczki”. Obecnie prowadzi  audycje: „Zagadkowa niedziela”, „Dzieci wiedzą lepiej” oraz „Myślidziecka 3/5/7”. W 2018 roku ruszył jej nowy cykl „Zagadkowa Osiecka”. W 2016 roku otrzymała statuetkę Safony w kategorii „Człowiek mediów” na Brave Festival. W 2017 roku wyróżniona honorową odznaką „Za zasługi dla ochrony praw dziecka” i nagrodzona tytułem Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej Vox Populi.

Nominacja do Nagrody za audycję „Zagadkowa Niedziela” w Programie 3 Polskiego Radia.

Kuba Strzyczkowski – dziennikarz Trójki od 1989 roku. Prowadził audycję „Zagadkowa niedziela”, a obecnie przygotowuje i jest jednocześnie gospodarzem audycji „Za, a nawet przeciw” oraz popołudniowego, piątkowego wydania „Zapraszamy do Trójki”. Autor i współautor tekstów świątecznych piosenek – tzw. „Trójkowego Karpia”. Prowadzi trójkowe licytacje, których celem jest zbiórka pieniędzy m.in. dla domów dziecka. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2008 roku został laureatem plebiscytu Mistrz Mowy Polskiej oraz laureatem Złotego Mikrofonu Polskiego Radia. W 2011 roku otrzymał nagrodę im. Krzysztofa Dzierżawskiego za upowszechnianie idei wolności oraz zdrowego rozsądku. Laureat Złotego Mikrofonu 2008.

Nominacja do Nagrody za cykl audycji publicystycznych „Za, a nawet przeciw” w Programie 3 Polskiego Radia.