Znamy nominowanych do Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia

rafs

Polskie Radio podało listę nominowanych do Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia za rok 2017.

Siedmioro dziennikarzy publicznej rozgłośni zostało nominowanych do tej nagrody. Jury kierowało się treścią i formą prezentowanych przez dziennikarzy materiałów, jak i ich siłą oddziaływania na słuchaczy. Nagroda zostanie wręczona w środę 21 marca o godzinie 14:00 w Studiu Koncertowym im. Władysława Szpilmana.

Oto lista nominowanych:

Marcin Kydryński – w Trójce od 1989 roku. Dziennikarz muzyczny, autor tekstów, kompozytor, fotograf, podróżnik, producent płyt jazzowych, popularyzator i miłośnik jazzu. Jest także autorem albumów fotograficznych i książek o tematyce podróżniczej. Prowadził audycje: „Trzy kwadranse jazzu”, „Jazzowy sanitariusz”, „Hyde radio park”, „Tak to słyszę”, „Około północy”. Obecnie przygotowuje oraz prowadzi w niedzielne popołudnia audycję „Siesta”. Jest kawalerem Orderu do Mérito, przyznanego przez prezydenta Portugalii.

Nominacja do Nagrody za audycję „Siesta” w Programie 3 Polskiego Radia.

Marek Mądrzejewski – związany z Polskim Radiem od 1990 roku. Specjalizuje się w publicystyce społecznej i politycznej. Autor wielu cyklicznych audycji m.in. „Trudne pojednania”, „Dylematy naszych dni”, „Barometr”, „Dekalog”. Od jesieni 2006 roku dziennikarz „Sygnałów dnia”, w których prowadzi poranne rozmowy z politykami. Jest także gospodarzem cotygodniowej „Debaty” w „Rozmowach Jedynki”, która niebawem doczeka się sześćsetnego wydania. Współautor cyklu „Licz na mnie” i „Otwarty mikrofon”. Dziennikarz Redakcji Katolickiej i kierownik Redakcji Parlamentarnej. Jego obiektywizm i rzetelność dziennikarska od czternastu lat pozwalają mu, mimo wciąż zmieniających się konfiguracji na scenie politycznej, bezkonfliktowo prowadzić audycje i burzliwe spotkania na antenach najpierw Radia BIS, a obecnie Jedynki. W 2007 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność opozycyjną w latach osiemdziesiątych. Laureat Złotego Mikrofonu 2007.

Nominacja do Nagrody za audycje publicystyczne „Debaty” w Programie 1 Polskiego Radia.

Michał Olszański – w Trójce od 1995 roku. Prowadził audycje: „Potrójmy o sporcie”, „Trzeci wymiar sportu”, sportowe wydanie „Trójki pod Księżycem”, „Zagadkowa niedziela”, „Kącik dla kibica w kapciach”. W latach 2000-2001 Dyrektor Programowy Trójki. Obecnie przygotowuje oraz prowadzi audycje: „Trzecia strona medalu”, „Sport w Trójce”, „Godzina prawdy” oraz „Zapraszamy do Trójki”. Był korespondentem Trójki na najważniejszych imprezach sportowych (m.in. na Igrzyskach Olimpijskich) oraz rzecznikiem prasowym polskiej reprezentacji piłkarskiej na Mistrzostwach Świata w 2006 roku w Niemczech. Ambasador Olimpiad Specjalnych w Polsce. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Laureat Telekamery 2010. W 2016 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Nominacja do Nagrody za cykl audycji „Godzina Prawdy” w Programie 3 Polskiego Radia.

Beata Płomecka – dziennikarka Polskiego Radia od 1 kwietnia 1998 roku, a od 1 stycznia 2005 roku korespondentka Polskiego Radia w Brukseli. W przejrzysty i zrozumiały sposób przybliża słuchaczom zawiłe kwestie unijnej polityki. Jest ekspertem w swojej dziedzinie, ale nie stroni też od innych tematów. Zasłynęła między innymi ze znakomitych relacji z włoskiej wyspy Lampedusa, która zmagała się z falą uchodźców z Afryki Północnej. W 2001 roku poleciała do Nowego Jorku, skąd relacjonowała dramatyczne wydarzenia związane z atakiem na WTC.  W 2005 roku była w Londynie, by relacjonować ataki terrorystyczne przeprowadzone w kilku miejscach brytyjskiej stolicy. Dziennikarka została nagrodzona Europejskim Mikrofonem 2005 przyznawanym przez dziennikarzy zajmujących się tematyką europejską. Jest także laureatką Złotego Mikrofonu 2013.

Nominacja do Nagrody za cykl audycji i korespondencji informujących o działalności Unii Europejskiej, m.in. w Programie 3 Polskiego Radia.

Marta Rebzda – reportażystka radiowa i telewizyjna, autorka słuchowisk. Od 2011 roku związana ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Obecnie pracuje w Teatrze Polskiego Radia. Nagrodzona m.in. na IX Polonijnym Festiwalu  Multimediów „Polskie Ojczyzny 2014“ za reportaż pt. „Słowo polskie w Ejszyszkach”. W 2016 roku otrzymała Nagrodę Specjalną KRRiTV oraz nagrodę SDP za reportaż „Pogrom“. W 2017 roku jej reportaż pt. „Światło, które nie gaśnie“ zdobył Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Katolickich.

Nominacja do Nagrody za reportaż „Decyzja za cenę życia” w Programie 1 Polskiego Radia

Katarzyna Stoparczyk – dziennikarka telewizyjna i radiowa. W radiowej Trójce od 2001 roku. Przygotowywała programy „Politycy w piaskownicy” oraz „Trojaczki”. Obecnie prowadzi  audycje: „Zagadkowa niedziela”, „Dzieci wiedzą lepiej” oraz „Myślidziecka 3/5/7”. W 2018 roku ruszył jej nowy cykl „Zagadkowa Osiecka”. W 2016 roku otrzymała statuetkę Safony w kategorii „Człowiek mediów” na Brave Festival. W 2017 roku wyróżniona honorową odznaką „Za zasługi dla ochrony praw dziecka” i nagrodzona tytułem Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej Vox Populi.

Nominacja do Nagrody za audycję „Zagadkowa Niedziela” w Programie 3 Polskiego Radia.

Kuba Strzyczkowski – dziennikarz Trójki od 1989 roku. Prowadził audycję „Zagadkowa niedziela”, a obecnie przygotowuje i jest jednocześnie gospodarzem audycji „Za, a nawet przeciw” oraz popołudniowego, piątkowego wydania „Zapraszamy do Trójki”. Autor i współautor tekstów świątecznych piosenek – tzw. „Trójkowego Karpia”. Prowadzi trójkowe licytacje, których celem jest zbiórka pieniędzy m.in. dla domów dziecka. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2008 roku został laureatem plebiscytu Mistrz Mowy Polskiej oraz laureatem Złotego Mikrofonu Polskiego Radia. W 2011 roku otrzymał nagrodę im. Krzysztofa Dzierżawskiego za upowszechnianie idei wolności oraz zdrowego rozsądku. Laureat Złotego Mikrofonu 2008.

Nominacja do Nagrody za cykl audycji publicystycznych „Za, a nawet przeciw” w Programie 3 Polskiego Radia.