„ART-B. Made in Poland” od 17 lutego w Canal+ Discovery

  • Telewizja
  • Canal+
Autor: mtom

Nowa produkcja Canal+ Discovery odsłoni kulisy wielkiego biznesu z początku lat 90. i opowie kulisach jednej z największych prywatnych firm w historii Polski założonej przez Bogusława Bagsika i Andrzeja Gąsiorowskiego. Premierowe odcinki „ART-B. Made in Poland” w każdą sobotę, od 17 lutego o godzinie 20:20.

Oryginalna produkcja Canal+ Discovery odkryje kulisy życia osób, które wywarły wpływ na wizerunek odradzającej się Polski i opowie o tajemnicach jednej z największych spraw gospodarczych III RP. 4 czerwca 1989 roku Polska otwiera nowy rozdział w swoich dziejach. Odbywają się pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne, które stają się cezurą współczesnej historii kraju. Jednak równo miesiąc wcześniej początek ma coś, co stało się symbolem szalonej transformacji i możliwości, które dawała.

fot. Canal+

W piątek, 3 dni po ostatnim w historii PRL Święcie Pracy, czujący wiatr zmian młody przedsiębiorca Bogusław Bagsik zakłada spółkę Art-B. Wraz z Andrzejem Gąsiorowskim w ciągu niecałych dwóch lat stworzą w jej ramach holding trzech tysięcy firm w pięćdziesięciu krajach świata i zatrudnią ponad sto pięćdziesiąt tysięcy osób. Ich firma której kapitałem zakładowym było 15 dolarów, osiągnie 22,5 miliarda dolarów obrotu rocznie. Wykorzystają również słynny, obnażający luki w rozwijającym się dopiero prywatnym sektorze bankowym, oscylator, który jeszcze pomnoży ich imponujący majątek. Bagsik i Gąsiorowski staną się też bohaterami jednej z najsłynniejszych polskich „afer medialnych”.

fot. Canal+

Narratorem produkcji jest Andrzej Gąsiorowski oraz jego partner biznesowy i przyjaciel – Bogusław Bagsik. Opowiedzą o początkach biznesu, oscylatorze, oskarżeniach, a w końcu o wyjeździe do Izraela i życiu na emigracji. W programie pojawi się wiele osobistości życia publicznego m.in. ówczesny szef UOP – Andrzej Milczanowski, gen. Gromosław Czempiński oraz Prezydent Lech Wałęsa. Wszyscy opowiedzą o wydarzeniach z początku lat dziewięćdziesiątych z własnej perspektywy. Za zdjęcia odpowiedzialna jest Aneta Kopacz, nominowana do Oscara za dokument „Joanna” w kategorii „najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny”.