Miniserial „Czarnobyl” w maju zadebiutuje w HBO i HBO GO

  • Telewizja
  • HBO
  • TVN Warner Bros. Discovery
Autor: mnie

W maju w HBO i HBO GO zadebiutuje miniserial „Czarnobyl”. Produkcja przedstawia fabularyzowaną historię awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Premiera koprodukcji HBO i SKY odbędzie się 7 maja.

– Jared Harris wciela się w Walerija Legasowa, wiodącego radzieckiego fizyka jądrowego, który był członkiem komisji badającej przyczyny awarii i jako pierwszy zrozumiał skalę katastrofy. Stellan Skarsgård gra zastępcę przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Borysa Szczerbinę, który z kremlowskiego nadania przewodniczył pracom rządowej komisji ds. Czarnobyla w pierwszych godzinach po awarii. Emily Watson zobaczymy w roli Ulany Khomyuk, radzieckiej fizyczki jądrowej, która chce poznać prawdziwe przyczyny wybuchu reaktora – informuje biuro prasowe HBO.

W głównych rolach występują: Jared Harris, Stellan Skarsgård oraz Emily Watson. Autorem scenariusza i producentem wykonawczym serialu „Czarnobyl” jest Craig Mazin, a reżyserem – Johan Renck. Miniserial jest koprodukcją HBO i SKY, która została zrealizowana przez spółki Sister Pictures i The Mighty Mint.

W pozostałych rolach pojawią się: Paul Ritter jako zastępca głównego inżyniera Czarnobyla Anatolij Diatlow, Jessie Buckley jako Ludmiła Ignatenko, mieszkanka miasta Prypeć i żona strażaka, który wziął udział w akcji ratowniczej, Adrian Rawlins jako główny inżynier elektrowni w Czarnobylu Mikołaj Fomin oraz Con O’Neill jako dyrektor elektrowni Wiktor Bruchanow.

Zdjęcia zostały zrealizowane na Litwie. Premiera pięciodocinkowego miniserialu „Czarnobyl” odbędzie się we wtorek, 7 maja w HBO i HBO GO, czyli dzień po amerykańskiej premierze. W HBO GO serial dostępny będzie od rana, a w HBO będzie go można zobaczyć o 21:10.