Miniserial „Czarnobyl” z Jared Harris, Stellan Skarsgård i Emily Watson od 7 maja w HBO

  • Telewizja
  • HBO
  • TVN Warner Bros. Discovery
Autor: mtom

We wtorek, 7 maja HBO pokaże pierwszy odcinek nowego miniserialu, który będzie opowiadał o awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Produkcja przedstawia fabularyzowaną historię jednej z najtragiczniejszych w skutkach katastrof spowodowanych przez człowieka. W rolach głównych Jared Harris, Stellan Skarsgård oraz Emily Watson

Jared Harris wcieli się w rolę radzieckiego fizyka jądrowego, Walerija Legasowa – członka komisji badającej przyczyny awarii. Stellan Skarsgård zagra zastępcę przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Borysa Szczerbinę, który z kremlowskiego nadania przewodniczył pracom rządowej komisji ds. Czarnobyla w pierwszych godzinach po awarii. Emily Watson jako Ulana Khomyuk, radziecki fizyk jądrowy, chce poznać prawdziwe przyczyny wybuchu reaktora.

fot. HBO

W serialu pojawią się również: Paul Ritter jako Anatolij Diatlow – zastępca głównego inżyniera Czarnobyla , Jessie Buckley jako Ludmiła Ignatenko – żona strażaka, który wziął udział w akcji ratowniczej, Adrian Rawlins jako Mikołaj Fomin – główny inżynier elektrowni w Czarnobylu oraz Con O’Neill jako Wiktor Bruchanow – dyrektor elektrowni.

fot. HBO

Pięcioodcinkowa produkcja jest wspólnym przedsięwzięciem HBO i SKY, zrealizowany przez spółki Sister Pictures i The Mighty Mint. Obowiązki producentów wykonawczych pełnią Carolyn Strauss i Jane Featherstone. Rolę współproducentów pełnią Johan Renck i Chris Fry, a Sanne Wohlenberg jest producentem produkcji. Zdjęcia do miniserialu zostały zrealizowane na Litwie. W skład ekipy produkcyjnej wchodzą operator Jakob Ihre, scenograf Luke Hull, montażyści Jinx Godfrey i Simon Smith, kostiumolog Odile Dicks-Mireaux, dyrektorzy castingu Nina Gold i Robert Sterne i kompozytor Hildur Gudnadóttir.

Premiera miniserialu odbędzie się dzień po amerykańskiej premierze – we wtorek, 7 maja w HBO i HBO GO. W HBO GO serial dostępny od godzin porannych.