Raport omediach.info

W TVP więcej polityków opozycji, w Polsat News przewaga polityków partii rządzącej

  • Raporty
  • Tylko u nas
Autor: rafs

W kwietniu w „Gościu Wiadomości” pojawiło się więcej polityków opozycji, niż miało to miejsce w poprzednich miesiącach. W Wydarzeniach i Opiniach” (dawniej „Gość Wydarzeń”) natomiast gościło więcej polityków partii rządzącej. Oto raport programów publicystycznych z kwietnia.

Dane statystyczne programu „Gość Wiadomości”

Po raz pierwszy w historii pomiaru (od stycznia 2018) w tym programie nie było przewagi polityków Prawa i Sprawiedliwości.  Najwięcej gości było niezakwalifikowanych do żadnych z ugrupowań politycznych. Byli to albo eksperci, albo politycy niezakwalifikowani do żadnych z ugrupowań. Na 46 gości, 19 zostało zakwalifikowanych do kategorii „Inni”. 16 gości pochodziło z Prawa i Sprawiedliwości. W programie gościło także 4 polityków Platformy Obywatelskiej, co jest największą liczbą polityków z tego ugrupowania w pomiarze dla tego programu. Obecnych było także 2 posłów ruchu Kukiz’15 i 1 z Nowoczesnej. Nie odnotowano żadnego posła z klubu PSL-UED. W programie gościło także 4 publicystów.

Dane statystyczne programu „Fakty po Faktach”

TVN24 postawił w większości na ekspertów. Na 80 gości, ich było 28. 22 nie zaliczono do żadnej z partii politycznych. 13 gości pochodziło z Platformy Obywatelskiej, co jest największym wynikiem w całej historii pomiaru. 9 gości było z Prawa i Sprawiedliwości, po 3 było z Nowoczesnej oraz z ruchu Kukiz’15. 2 gości pochodziło z klubu PSL-UED.

Dane statystyczne programów „Gość Wydarzeń” oraz „Wydarzenia i Opinie”

Do dnia 6 kwietnia Polsat News emitował „Gościa Wydarzeń” Beaty Lubeckiej –  od poniedziałku do piątku. Od 9 kwietnia Polsat News emituje w tym paśmie program „Wydarzenia i Opinie”, prowadzony przez Dorotę Gawryluk. W przeciwieństwie do „Gościa Wydarzeń”, program Doroty Gawryluk nie jest emitowany w piątki.

Polsat News postawił w większości na osoby niezakwalifikowane do żadnej z kategorii.  Na 38 gości, było ich 13, co jest największą liczbą w tym pomiarze.  11 gości pochodziło z Prawa i Sprawiedliwości, co jest największą liczbą tych gości w pomiarze dla tego programu. 7 gości zaliczono do kategorii „Eksperci/Publicyści”, ponieważ w programie „Wydarzenia i Opinie”, w jego pierwszym wydaniu, gościło dwóch publicystów. Dwóch polityków goszczących pochodziło z Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i z ruchu Kukiz’15. 1 polityk pochodził z klubu PSL-UED.